Skip to content

Seeds and Seed Collections

Our Seeds and seed collections range is where all your growing plans begin. From first time salads on a balcony to a full allotment rotation, this is where you choose what you want to eat, cut and enjoy in the months ahead.

You will find vegetable seeds, herbs, flowers and wildlife friendly mixes, along with curated seed collections that take the thinking out of planning beds and pots. There are sets for cut flowers, seeds chosen for containers, mixes that cope with dry spells and vegetable collections built around easy crops, vertical growing or particular cuisines. They are perfect whether you are topping up a well used seed box or choosing a ready made selection as a gift.

At Allotmate Essentials we choose seeds and collections that are reliable, clearly labelled and suited to real British gardens and weather. Pair them with your favourite pots, beds or windowsills and you can look forward to a steady run of home grown colour, flavour and greenery through the season.

Filters

Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Foxglove Lutea Seeds 1000 Seeds, Hardy Perennial Yellow Digitalis

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Foxglove Lutea Seeds by Mr Fothergill’s produce elegant spires of soft primrose yellow tubular flowers that bring height and subtle colour to s...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Forget Me Not Ultramarine Seeds 300 Seeds, Hardy Biennial Blue Cottage Flower

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Forget Me Not Ultramarine Seeds by Mr Fothergill’s produce compact plants covered in vivid ultramarine blue flowers with bright yellow centres....

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Forget Me Not Chinese Seeds 300 Seeds, Hardy Annual Blue Flower

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Forget Me Not Chinese Seeds by Mr Fothergill’s produce masses of vivid blue dainty blooms carried on upright branching stems. This hardy annual...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Flax Scarlet Linum Seeds 500 Seeds, Hardy Annual Red Flower

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Flax Scarlet Linum Seeds by Mr Fothergill’s produce vibrant scarlet red flowers with darker centres, carried on slender upright stems that gent...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Echinacea White Swan Seeds 50 Seeds, Hardy Perennial White Coneflower

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Echinacea White Swan Seeds by Mr Fothergill’s produce elegant white coneflowers with prominent bronze orange centres. These dramatic and stylis...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Dianthus Hollandia Purple Crown Seeds 100 Seeds, Sweet William Hardy Perennial Flower

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Dianthus Hollandia Purple Crown Seeds by Mr Fothergill’s produce striking cottage garden style Sweet Williams in bold purple and white tones. T...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

RHS Convolvulus Blue Ensign Seeds 100 Seeds, Hardy Annual Tri Colour Flower for Baskets and Containers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Convolvulus Blue Ensign Seeds by Mr Fothergill’s produce vibrant tri coloured blooms in rich blue, white and yellow. This compact hardy annual ...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

RHS Cleome Helen Campbell Seeds 250 Seeds, Half Hardy Annual White Spider Flower

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Cleome Helen Campbell Seeds by Mr Fothergill’s produce tall, dramatic plants with large white flower heads and distinctive spider like petals. ...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Catananche Cupid’s Dart Seeds 125 Seeds, Hardy Perennial Blue Cottage Garden Flower

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Catananche Cupid’s Dart Seeds by Mr Fothergill’s produce elegant blue flowers with dark centres and delicate petals. This hardy perennial is a ...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS California Poppy Apricot Chiffon Seeds 300 Seeds, Hardy Annual Apricot Orange Blooms for Borders and Pots

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS California Poppy Apricot Chiffon Seeds by Mr Fothergill’s produce an easy to grow, sun loving hardy annual with silky double blooms in warm apr...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Calendula Fiesta Gitana Seeds 175 Seeds, Hardy Annual Edible Flower, Yellow and Orange Summer Blooms

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Calendula Fiesta Gitana Seeds by Mr Fothergill’s produce neat and compact hardy annual plants covered in large, fully double blooms. Flowers co...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Aster Alpine Mixed Seeds 250 Seeds, Hardy Perennial Pollinator Friendly Early Summer Flowers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Aster Alpine Mixed Seeds by Mr Fothergill’s produce neat, compact hardy perennials covered in large daisy style blooms. This colourful mix brin...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Arenaria montana Seeds 100 Seeds, Hardy Perennial White Carpet Flower for Borders, Rockeries and Edging

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Arenaria montana Seeds by Mr Fothergill’s produce a low growing evergreen perennial that forms a dense carpet of crisp white flowers. This hard...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Aquilegia Yellow Queen Seeds 150 Seeds, Hardy Perennial Yellow Columbine for Borders and Cottage Gardens

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Aquilegia Yellow Queen Seeds by Mr Fothergill’s produce elegant plants with long spurred soft yellow flowers. This hardy perennial is a later f...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Amaranthus Velvet Curtains Seeds 1500 Seeds, Tall Deep Red Half Hardy Annual for Borders and Cut Flowers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Amaranthus Velvet Curtains Seeds by Mr Fothergill’s produce tall, dramatic plants with large deep crimson plumes and rich burgundy foliage. Thi...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Amaranthus Pygmy Torch Seeds 1000 Seeds, Dwarf Red Plume Half Hardy Annual for Borders and Containers

Mr Fothergill's
Out of stock

RHS Amaranthus Pygmy Torch Seeds by Mr Fothergill’s produce compact plants with bold upright crimson red plumes. This dwarf variety is ideal for be...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Sold out
Original price £2.49 - Original price £2.49
Original price
£2.49
£2.49 - £2.49
Current price £2.49

RHS Alyssum Snowdrift Seeds 1500 Seeds, Fragrant Hardy Annual White Flower Seeds for Borders and Containers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Alyssum Snowdrift Seeds by Mr Fothergill’s produce compact plants covered in masses of small white flowers with a light honey fragrance. This h...

View full details
Original price £2.49 - Original price £2.49
Original price
£2.49
£2.49 - £2.49
Current price £2.49
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
200.0item | £0.02 / item

RHS Alchemilla mollis Seeds 200 Seeds, Hardy Perennial Ground Cover with RHS Award of Garden Merit

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Alchemilla mollis Seeds by Mr Fothergill’s produce a charming hardy perennial known for its scalloped, velvety foliage and frothy sprays of del...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
200.0item | £0.02 / item
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Achillea Gold Plate Seeds 500 Seeds, Award Winning Hardy Perennial Flower Seeds for Sunny Borders

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Achillea Gold Plate Seeds by Mr Fothergill’s are a striking hardy perennial variety producing tall, architectural stems crowned with large, fla...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Flowers For Wildlife Cool Mix Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
in stock

Create a calm, coordinated wildlife display with Mr Fothergill’s RHS Flowers For Wildlife Cool Mix Easy Sow Seeds. This carefully designed mixture ...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Cottage Garden Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
in stock

Create a relaxed, colourful cottage garden display with Mr Fothergill’s RHS Cottage Garden Easy Sow Seeds. This carefully blended mix combines trad...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

RHS Cauliflower Candid Charm F1 Seeds 30 Seeds, Award Winning Vegetable Seeds for Compact Growing

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Cauliflower Candid Charm F1 Seeds by Mr Fothergill’s are hybrid vegetable seeds designed to produce small, tightly packed white curds ideal for...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

RHS Corn Salad Medaillon Seeds,500 Seeds, Award Winning Leaf Vegetable Seeds for Winter Harvests

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Corn Salad Medaillon Seeds by Mr Fothergill’s are productive leaf vegetable seeds designed to produce compact rosettes of glossy, rounded leave...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS LEEK Porbella

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Leek Porbella Seeds produce a reliable, high yielding leek variety valued for its long, thick white stems and excellent flavour. This outstandi...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

Compare products

{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}

Select first item to compare

Select second item to compare

Select third item to compare

Compare