Skip to content

Sowing and Growing

Our Sowing and growing collection is the starting point for everything you want to raise from seed. This is where seed packets, pots and propagators all come together, whether you are filling an allotment bed, a raised planter or a single windowsill tray. From the very first sowing in late winter to successional crops through summer, this is the kit that keeps new life coming.

You will find seeds and seed collections, propagators and windowsill kits, trays and cell inserts, biodegradable coir pots and a wide choice of grow bags and containers. There are also all the small useful tools such as dibbers, tampers, label pens and markers that keep your sowing neat and clearly labelled. Indoor growing and kitchen herb sets sit here too, perfect for bringing a little harvest closer to the cooker.

At Allotmate Essentials we choose sowing and growing products that are practical, reliable and pleasant to use, with a focus on peat free and reusable where possible. Build yourself a simple system that suits your space and you will find it much easier to sow regularly, pot on young plants and enjoy a steady flow of home grown herbs, flowers and crops.

Filters

Original price £4.99 - Original price £4.99
Original price
£4.99
£4.99 - £4.99
Current price £4.99

5.5m JuteWeb Tree Tie Natural Biodegradable Plant Support and Craft Jute

Tying by Smart Garden
Only 4 left!

The 5.5m JuteWeb Tie is a natural and biodegradable solution for supporting trees, shrubs, and plants in your garden. Designed with both practicali...

View full details
Original price £4.99 - Original price £4.99
Original price
£4.99
£4.99 - £4.99
Current price £4.99
Original price £10.99 - Original price £10.99
Original price
£10.99
£10.99 - £10.99
Current price £10.99

Moisture Matting, Green, 0.6 m x 2.4 m

Smart Garden
Only 5 left!

Keep plants evenly watered without constant attention with Smart Garden Moisture Matting. This capillary mat draws water from a reservoir and relea...

View full details
Original price £10.99 - Original price £10.99
Original price
£10.99
£10.99 - £10.99
Current price £10.99
Original price £4.99 - Original price £4.99
Original price
£4.99
£4.99 - £4.99
Current price £4.99

Cane Connectors 5 Pack for Wigwam and Ridge Plant Support Frames

Growing by Smart Garden
Only 5 left!

The Cane Connectors 5 pack provide a simple and effective way to build strong plant support structures using garden canes. Designed for ease and fl...

View full details
Original price £4.99 - Original price £4.99
Original price
£4.99
£4.99 - £4.99
Current price £4.99
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Canna indica Large Flowered Hybrids Seeds 25 Seeds, Half Hardy Perennial Tropical Container Plant

Mr Fothergill's
Only 2 left!

RHS Canna indica Large Flowered Hybrids Seeds by Mr Fothergill’s produce bold, tropical looking plants with large, vibrant blooms in shades of red,...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Flowers For Wildlife Bright Mix Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
Only 4 left!

Create a bold, biodiversity boosting display with Mr Fothergill’s RHS Flowers For Wildlife Bright Mix Easy Sow Seeds. This vibrant blend includes a...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £2.99 - Original price £2.99
Original price
£2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99

Home & Garden Scoop for Soil, Compost, Planting and Repotting

Growing by Smart Garden
in stock

The Home and Garden Scoop is a practical, easy to use tool designed to make everyday gardening tasks quicker and cleaner. Whether you are filling p...

View full details
Original price £2.99 - Original price £2.99
Original price
£2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
Original price £2.99 - Original price £2.99
Original price
£2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
5.0m | £0.60 / m

Eco Jute Twist 5m Soft Plant Tie Wire for Garden Support

Tying by Smart Garden
in stock

Eco Jute Twist is a soft jute coated wire designed to support, train and secure plants without causing damage to delicate stems. Combining strength...

View full details
Original price £2.99 - Original price £2.99
Original price
£2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
5.0m | £0.60 / m
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Coreopsis Early Sunrise Seeds 200 Seeds, Hardy Perennial Yellow Double Flower

Mr Fothergill's
Only 3 left!

RHS Coreopsis Early Sunrise Seeds by Mr Fothergill’s produce bright golden yellow double blooms that light up borders from mid summer into autumn. ...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

Mr Fothergill’s RHS Flowers For Bees Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
Only 5 left!

Support pollinators and fill your garden with vibrant colour using Mr Fothergill’s RHS Flowers For Bees Easy Sow Seeds. Expert selected and designe...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
10.0item | £0.47 / item

RHS Tomato Tomande F1 Seeds 10 Seeds, Large Ribbed Salad Tomato Variety

Mr Fothergill's
Only 3 left!

Grow truly memorable tomatoes with RHS Tomato Tomande F1 Seeds by Mr Fothergills, a modern improvement on the classic Marmande type. Tomande F1 com...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
10.0item | £0.47 / item
Original price £2.99 - Original price £2.99
Original price
£2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
40.0m | £0.07 / m

Eco Twisty Tie 40m Paper Covered Garden Wire with Cutter

Tying by Smart Garden
in stock

Eco Twisty Tie is a durable paper covered garden wire designed for general tying, supporting and organising tasks across your garden and home. With...

View full details
Original price £2.99 - Original price £2.99
Original price
£2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
40.0m | £0.07 / m
Original price £4.99 - Original price £4.99
Original price
£4.99
£4.99 - £4.99
Current price £4.99
100.0item | £0.05 / item

Reusable Cable Ties 20cm 100 Pack Strong Garden and Home Ties

Tying by Smart Garden
in stock

Reusable Cable Ties are strong and durable fastening ties designed for securing, organising and supporting items across the garden and home. With a...

View full details
Original price £4.99 - Original price £4.99
Original price
£4.99
£4.99 - £4.99
Current price £4.99
100.0item | £0.05 / item
Original price £3.99
Original price £3.99 - Original price £3.99
Original price £3.99
Current price £2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
25.0item | £0.12 / item

Greenhouse Extender FixClips 25 Pack, Aluminium Frame Insulation Clips 25mm Gap

Growing by Smart Garden
Only 5 left!

Greenhouse Extender FixClips are practical fastening clips designed to securely attach shading mesh, bubble insulation or protective materials to a...

View full details
Original price £3.99
Original price £3.99 - Original price £3.99
Original price £3.99
Current price £2.99
£2.99 - £2.99
Current price £2.99
25.0item | £0.12 / item
Save 25% Save %
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

RHS Delphinium Centurion Sky Blue F1 Seeds 20 Seeds, Hardy Perennial Blue Flower Spikes

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Delphinium Centurion Sky Blue F1 Seeds by Mr Fothergill’s produce tall, dramatic flower spikes in a striking sky blue shade with soft white cen...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

Mr Fothergill’s RHS Cosmos Sensation Pinkie Seeds 150 Seeds, Tall Pink Half Hardy Annual Flower

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Cosmos Sensation Pinkie Seeds by Mr Fothergill’s produce tall elegant plants covered in large soft pink flowers with bright golden yellow centr...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS AUBRIETA Royal SeriesRHS Aubrietia Royal Series Seeds 400 Seeds, Hardy Perennial Ground Cover, Pollinator Friendly Spring Flowers

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Aubrietia Royal Series Seeds by Mr Fothergill’s produce low growing, mat forming hardy perennials that create a carpet of vibrant flowers in sp...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Flowers For Birds Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
in stock

Create a vibrant, wildlife friendly garden while supporting visiting birds with Mr Fothergill’s RHS Flowers For Birds Easy Sow Seeds. This special ...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

RHS Flowers for Containers Seed Collection 6 Colourful Container Varieties

Mr Fothergill's
Only 1 left!

Create vibrant seasonal displays with the Mr Fothergill’s RHS Flowers for Containers Seed Collection. Carefully curated by RHS experts, this collec...

View full details
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Courgette Defender F1 Seeds 10 Seeds, Award Winning Vegetable Seeds for High Yield Crops

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Courgette Defender F1 Seeds by Mr Fothergill’s are hybrid vegetable seeds designed to produce fast growing, disease resistant courgette plants ...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £19.99 - Original price £19.99
Original price
£19.99
£19.99 - £19.99
Current price £19.99

Perfect Propagator, Self Watering, 23 cm

GroZone
in stock

Raise stronger seedlings with less fuss using the GroZone Perfect Propagator from Smart Garden. This neat tabletop unit combines a clear ventilated...

View full details
Original price £19.99 - Original price £19.99
Original price
£19.99
£19.99 - £19.99
Current price £19.99
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
40.0item | £0.12 / item

RHS Runner Bean Firestorm Seeds by Mr Fothergills

Mr Fothergill's
Only 4 left!

Turn your supports into a wall of flowers and flavour with RHS Runner Bean Firestorm Seeds by Mr Fothergills. Firestorm is a modern British bred va...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
40.0item | £0.12 / item
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS TOMATO Outdoor Girl, 80 Seeds

Mr Fothergill's
Only 3 left!

If you want a dependable tomato that performs in real UK summers, RHS Tomato Outdoor Girl Seeds by Mr Fothergills is a classic choice. Widely grown...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £8.99 - Original price £8.99
Original price
£8.99
£8.99 - £8.99
Current price £8.99

Burgon and Ball RHS BoronGreen Transplanter

Burgon and Ball
Only 4 left!

Designed for precise planting and transplanting, this transplanter is ideal for working in densely planted borders, containers, and raised beds whe...

View full details
Original price £8.99 - Original price £8.99
Original price
£8.99
£8.99 - £8.99
Current price £8.99
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

RHS Herbs for Containers Collection 6 Varieties, Curated Herb Seed Collection for Pots and Patios

Mr Fothergill's
Only 1 left!

The RHS Herbs for Containers Collection by Mr Fothergill’s is a thoughtfully curated seed selection designed to bring fresh flavour to patios, balc...

View full details
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

Compare products

{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}

Select first item to compare

Select second item to compare

Select third item to compare

Compare