Skip to content

Seeds and Seed Collections

Our Seeds and seed collections range is where all your growing plans begin. From first time salads on a balcony to a full allotment rotation, this is where you choose what you want to eat, cut and enjoy in the months ahead.

You will find vegetable seeds, herbs, flowers and wildlife friendly mixes, along with curated seed collections that take the thinking out of planning beds and pots. There are sets for cut flowers, seeds chosen for containers, mixes that cope with dry spells and vegetable collections built around easy crops, vertical growing or particular cuisines. They are perfect whether you are topping up a well used seed box or choosing a ready made selection as a gift.

At Allotmate Essentials we choose seeds and collections that are reliable, clearly labelled and suited to real British gardens and weather. Pair them with your favourite pots, beds or windowsills and you can look forward to a steady run of home grown colour, flavour and greenery through the season.

Filters

Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Canna indica Large Flowered Hybrids Seeds 25 Seeds, Half Hardy Perennial Tropical Container Plant

Mr Fothergill's
Only 2 left!

RHS Canna indica Large Flowered Hybrids Seeds by Mr Fothergill’s produce bold, tropical looking plants with large, vibrant blooms in shades of red,...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Flowers For Wildlife Bright Mix Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
Only 4 left!

Create a bold, biodiversity boosting display with Mr Fothergill’s RHS Flowers For Wildlife Bright Mix Easy Sow Seeds. This vibrant blend includes a...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Coreopsis Early Sunrise Seeds 200 Seeds, Hardy Perennial Yellow Double Flower

Mr Fothergill's
Only 3 left!

RHS Coreopsis Early Sunrise Seeds by Mr Fothergill’s produce bright golden yellow double blooms that light up borders from mid summer into autumn. ...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

Mr Fothergill’s RHS Flowers For Bees Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
Only 5 left!

Support pollinators and fill your garden with vibrant colour using Mr Fothergill’s RHS Flowers For Bees Easy Sow Seeds. Expert selected and designe...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
10.0item | £0.47 / item

RHS Tomato Tomande F1 Seeds 10 Seeds, Large Ribbed Salad Tomato Variety

Mr Fothergill's
Only 3 left!

Grow truly memorable tomatoes with RHS Tomato Tomande F1 Seeds by Mr Fothergills, a modern improvement on the classic Marmande type. Tomande F1 com...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
10.0item | £0.47 / item
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

RHS Delphinium Centurion Sky Blue F1 Seeds 20 Seeds, Hardy Perennial Blue Flower Spikes

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Delphinium Centurion Sky Blue F1 Seeds by Mr Fothergill’s produce tall, dramatic flower spikes in a striking sky blue shade with soft white cen...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

Mr Fothergill’s RHS Cosmos Sensation Pinkie Seeds 150 Seeds, Tall Pink Half Hardy Annual Flower

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Cosmos Sensation Pinkie Seeds by Mr Fothergill’s produce tall elegant plants covered in large soft pink flowers with bright golden yellow centr...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS AUBRIETA Royal SeriesRHS Aubrietia Royal Series Seeds 400 Seeds, Hardy Perennial Ground Cover, Pollinator Friendly Spring Flowers

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Aubrietia Royal Series Seeds by Mr Fothergill’s produce low growing, mat forming hardy perennials that create a carpet of vibrant flowers in sp...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Flowers For Birds Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
in stock

Create a vibrant, wildlife friendly garden while supporting visiting birds with Mr Fothergill’s RHS Flowers For Birds Easy Sow Seeds. This special ...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Courgette Defender F1 Seeds 10 Seeds, Award Winning Vegetable Seeds for High Yield Crops

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Courgette Defender F1 Seeds by Mr Fothergill’s are hybrid vegetable seeds designed to produce fast growing, disease resistant courgette plants ...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.59 - Original price £3.59
Original price
£3.59
£3.59 - £3.59
Current price £3.59

RHS LETTUCE Amaze

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Lettuce Amaze Seeds produce a distinctive British bred Cos lettuce with glossy maroon red outer leaves and a crisp, pale yellow green heart. Th...

View full details
Original price £3.59 - Original price £3.59
Original price
£3.59
£3.59 - £3.59
Current price £3.59
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS PEPPER (Sweet) Redskin F1

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Pepper Sweet Redskin F1 Seeds produce compact, high yielding pepper plants that are ideal for growing in containers, patio pots and even hangin...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
40.0item | £0.12 / item

RHS Runner Bean Firestorm Seeds by Mr Fothergills

Mr Fothergill's
Only 4 left!

Turn your supports into a wall of flowers and flavour with RHS Runner Bean Firestorm Seeds by Mr Fothergills. Firestorm is a modern British bred va...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
40.0item | £0.12 / item
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS TOMATO Outdoor Girl, 80 Seeds

Mr Fothergill's
Only 3 left!

If you want a dependable tomato that performs in real UK summers, RHS Tomato Outdoor Girl Seeds by Mr Fothergills is a classic choice. Widely grown...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

RHS Flowers for Containers Seed Collection 6 Colourful Container Varieties

Mr Fothergill's
Only 1 left!

Create vibrant seasonal displays with the Mr Fothergill’s RHS Flowers for Containers Seed Collection. Carefully curated by RHS experts, this collec...

View full details
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

RHS Herbs for Containers Collection 6 Varieties, Curated Herb Seed Collection for Pots and Patios

Mr Fothergill's
Only 1 left!

The RHS Herbs for Containers Collection by Mr Fothergill’s is a thoughtfully curated seed selection designed to bring fresh flavour to patios, balc...

View full details
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

Mr Fothergills RHS Asparagus Connover's Colossal Seeds AGM Heritage Perennial

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Asparagus Connover's Colossal is one of the most enduring and trusted asparagus varieties in British growing, with a heritage stretching...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £2.49 - Original price £2.49
Original price
£2.49
£2.49 - £2.49
Current price £2.49

Mr Fothergills RHS Beetroot Action F1 Seeds AGM Sweet Baby or Full Size

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Beetroot Action F1 is a high quality British bred F1 hybrid variety from Mr Fothergill's Seeds, produced in partnership with the RHS and...

View full details
Original price £2.49 - Original price £2.49
Original price
£2.49
£2.49 - £2.49
Current price £2.49
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

Mr Fothergills RHS Broccoli Tyrian F1 Seeds Purple Stem Summer Sprouting

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Broccoli Tyrian F1 is a genuinely new variety in the world of sprouting broccoli, bred by Sakata and offered as part of the RHS se...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

Mr Fothergills RHS Brussels Sprout Igor F1 Seeds AGM Sweet Winter Crop

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Brussels Sprout Igor F1 is a reliable late season F1 hybrid variety from Mr Fothergill's Seeds, produced in partnership with the R...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

Mr Fothergills RHS Cabbage Savoy Tundra F1 Seeds AGM Winter Hardy

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Cabbage Savoy Tundra F1 is a modern F1 hybrid winter cabbage from Mr Fothergill's Seeds, produced in partnership with the RHS and awarde...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

Mr Fothergills RHS Cabbage Savoy Tundra F1 Seeds AGM Winter Hardy

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Cabbage Savoy Tundra F1 is a modern F1 hybrid winter cabbage from Mr Fothergill's Seeds, produced in partnership with the RHS and awarde...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

RHS Calabrese Marathon F1 Seeds by Mr Fothergill's, Summer Broccoli, AGM Variety

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Calabrese Marathon F1 Seeds are a trusted choice for gardeners looking for a reliable and productive summer broccoli crop. This high performing...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Foxglove Suttons Apricot Seeds 2500 Seeds, Hardy Biennial Digitalis purpurea

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Foxglove Suttons Apricot Seeds by Mr Fothergill’s produce tall, elegant spires filled with softly blended apricot pink blooms. This refined tak...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

Compare products

{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}

Select first item to compare

Select second item to compare

Select third item to compare

Compare