Skip to content

Sowing and Growing

Our Sowing and growing collection is the starting point for everything you want to raise from seed. This is where seed packets, pots and propagators all come together, whether you are filling an allotment bed, a raised planter or a single windowsill tray. From the very first sowing in late winter to successional crops through summer, this is the kit that keeps new life coming.

You will find seeds and seed collections, propagators and windowsill kits, trays and cell inserts, biodegradable coir pots and a wide choice of grow bags and containers. There are also all the small useful tools such as dibbers, tampers, label pens and markers that keep your sowing neat and clearly labelled. Indoor growing and kitchen herb sets sit here too, perfect for bringing a little harvest closer to the cooker.

At Allotmate Essentials we choose sowing and growing products that are practical, reliable and pleasant to use, with a focus on peat free and reusable where possible. Build yourself a simple system that suits your space and you will find it much easier to sow regularly, pot on young plants and enjoy a steady flow of home grown herbs, flowers and crops.

Filters

Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Aster Alpine Mixed Seeds 250 Seeds, Hardy Perennial Pollinator Friendly Early Summer Flowers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Aster Alpine Mixed Seeds by Mr Fothergill’s produce neat, compact hardy perennials covered in large daisy style blooms. This colourful mix brin...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Arenaria montana Seeds 100 Seeds, Hardy Perennial White Carpet Flower for Borders, Rockeries and Edging

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Arenaria montana Seeds by Mr Fothergill’s produce a low growing evergreen perennial that forms a dense carpet of crisp white flowers. This hard...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Aquilegia Yellow Queen Seeds 150 Seeds, Hardy Perennial Yellow Columbine for Borders and Cottage Gardens

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Aquilegia Yellow Queen Seeds by Mr Fothergill’s produce elegant plants with long spurred soft yellow flowers. This hardy perennial is a later f...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Amaranthus Velvet Curtains Seeds 1500 Seeds, Tall Deep Red Half Hardy Annual for Borders and Cut Flowers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Amaranthus Velvet Curtains Seeds by Mr Fothergill’s produce tall, dramatic plants with large deep crimson plumes and rich burgundy foliage. Thi...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Amaranthus Pygmy Torch Seeds 1000 Seeds, Dwarf Red Plume Half Hardy Annual for Borders and Containers

Mr Fothergill's
Out of stock

RHS Amaranthus Pygmy Torch Seeds by Mr Fothergill’s produce compact plants with bold upright crimson red plumes. This dwarf variety is ideal for be...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Sold out
Original price £2.49 - Original price £2.49
Original price
£2.49
£2.49 - £2.49
Current price £2.49

RHS Alyssum Snowdrift Seeds 1500 Seeds, Fragrant Hardy Annual White Flower Seeds for Borders and Containers

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Alyssum Snowdrift Seeds by Mr Fothergill’s produce compact plants covered in masses of small white flowers with a light honey fragrance. This h...

View full details
Original price £2.49 - Original price £2.49
Original price
£2.49
£2.49 - £2.49
Current price £2.49
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
200.0item | £0.02 / item

RHS Alchemilla mollis Seeds 200 Seeds, Hardy Perennial Ground Cover with RHS Award of Garden Merit

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Alchemilla mollis Seeds by Mr Fothergill’s produce a charming hardy perennial known for its scalloped, velvety foliage and frothy sprays of del...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
200.0item | £0.02 / item
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS Achillea Gold Plate Seeds 500 Seeds, Award Winning Hardy Perennial Flower Seeds for Sunny Borders

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Achillea Gold Plate Seeds by Mr Fothergill’s are a striking hardy perennial variety producing tall, architectural stems crowned with large, fla...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Flowers For Wildlife Cool Mix Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
in stock

Create a calm, coordinated wildlife display with Mr Fothergill’s RHS Flowers For Wildlife Cool Mix Easy Sow Seeds. This carefully designed mixture ...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g

RHS Cottage Garden Easy Sow Seeds 20g Box

Mr Fothergill's
in stock

Create a relaxed, colourful cottage garden display with Mr Fothergill’s RHS Cottage Garden Easy Sow Seeds. This carefully blended mix combines trad...

View full details
Original price £7.99 - Original price £7.99
Original price
£7.99
£7.99 - £7.99
Current price £7.99
20.0g | £0.40 / g
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69

RHS Cauliflower Candid Charm F1 Seeds 30 Seeds, Award Winning Vegetable Seeds for Compact Growing

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Cauliflower Candid Charm F1 Seeds by Mr Fothergill’s are hybrid vegetable seeds designed to produce small, tightly packed white curds ideal for...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

RHS Corn Salad Medaillon Seeds,500 Seeds, Award Winning Leaf Vegetable Seeds for Winter Harvests

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Corn Salad Medaillon Seeds by Mr Fothergill’s are productive leaf vegetable seeds designed to produce compact rosettes of glossy, rounded leave...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

RHS Radish Pink Beauty Seeds, Crisp Mild Radishes, 500 Seeds

Mr Fothergill's
Only 4 left!

RHS Radish Pink Beauty is a reliable and easy to grow radish variety producing beautifully smooth, bright pink roots with a crisp texture and mild,...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89

RHS RADISH Rudi

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Radish Rudi is a classic, reliable radish variety producing smooth, bright red, globe shaped roots with a crisp texture and excellent flavour. ...

View full details
Original price £2.89 - Original price £2.89
Original price
£2.89
£2.89 - £2.89
Current price £2.89
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS SPINACH Apollo F1

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Spinach Apollo F1 is a fast growing, reliable spinach variety bred for consistent performance across a long growing season. Known for its excel...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25

RHS SPINACH Medania

Mr Fothergill's
Only 1 left!

RHS Spinach Medania is a reliable, vigorous spinach variety that delivers lush, tender leaves over a long harvest window. Whether picked young for ...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
150.0item | £0.03 / item

Mr Fothergills RHS Pea Mangetout Delikata Seeds AGM High Yield

Mr Fothergill's
Only 5 left!

What it is Delikata is a mangetout pea variety from Mr Fothergill's Seeds, produced in partnership with the RHS and awarded the RHS Award of Garden...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
150.0item | £0.03 / item
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
40.0item | £0.12 / item

RHS Runner Bean Benchmaster Seeds

Mr Fothergill's
Only 5 left!

Grow show stopping runner beans with RHS Runner Bean Benchmaster Seeds by Mr Fothergills. This high quality British bred variety is famed for its s...

View full details
Original price £4.69 - Original price £4.69
Original price
£4.69
£4.69 - £4.69
Current price £4.69
40.0item | £0.12 / item
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
500.0item | £0.01 / item

Mr Fothergill’s RHS Turnip Tokyo Cross F1 Seeds 500 Seeds, Award Winning Fast Growing White Turnip

Mr Fothergill's
Only 5 left!

RHS Turnip Tokyo Cross F1 Seeds by Mr Fothergill’s produce smooth, porcelain white roots with a fine texture and deliciously mild flavour. This exc...

View full details
Original price £3.25 - Original price £3.25
Original price
£3.25
£3.25 - £3.25
Current price £3.25
500.0item | £0.01 / item
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Sweet Corn Prelude F1, 35 Seeds

Mr Fothergill's
Only 1 left!

For sweet corn that is dependable, productive and packed with flavour, RHS Sweet Corn Prelude F1 Seeds by Mr Fothergills is a brilliant choice for ...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Sweet Corn Mirai Picnic F1, 25 Seeds

Mr Fothergill's
Only 1 left!

If you are growing sweet corn for flavour, RHS Sweet Corn Mirai Picnic F1 Seeds by Mr Fothergills is a standout choice. This naturally bred variety...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79

RHS Squash Butternut Harrier F1 Vegetable, 10 Seeds

Mr Fothergill's
Only 1 left!

Grow your own butternut squash with RHS Squash Butternut Harrier F1, a British bred variety that is ideally suited to our relatively short UK growi...

View full details
Original price £3.79 - Original price £3.79
Original price
£3.79
£3.79 - £3.79
Current price £3.79
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
1815.0item | £0.02 / 6item

RHS Vegetables for a Vertical Garden Vegetable Seeds Collection 6 Compact Varieties

Mr Fothergill's
Only 1 left!

Make the most of limited space with the Mr Fothergill’s RHS Vegetables for a Vertical Garden Vegetable Seeds Collection. Carefully curated by RHS e...

View full details
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
1815.0item | £0.02 / 6item
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

RHS Vegetables from the Orient Vegetable Seeds Collection 6 Asian Inspired Varieties

Mr Fothergill's
Only 1 left!

Bring bold, fresh flavours to your kitchen garden with the Mr Fothergill’s RHS Vegetables from the Orient Vegetable Seeds Collection. Carefully cur...

View full details
Original price £5.69 - Original price £5.69
Original price
£5.69
£5.69 - £5.69
Current price £5.69
6.0item | £0.95 / item

Compare products

{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}

Select first item to compare

Select second item to compare

Select third item to compare

Compare